Akıllı İnverter
Solar UPS 5KW
ADET
$552.46 KDV Dahil
$789.22 KDV Dahil
Akıllı İnverter
MPTS7200 7.2KW
ADET
$1,010.00 KDV Dahil
$1,149.00 KDV Dahil
%12 İndirim
%12İndirim
Ücretsiz Kargo
Tükenmek üzere
Tam Sinüs İnverter
MX-3000-12MF
ADET
$399.00 KDV Dahil
$413.00 KDV Dahil
1 2 3 ... 5 >

Inverter

Inverter, doğru akım enerjisindeki cihazlara alternatif akım sağlamaktadır. Güneş enerjisi, araç içerisindeki elektronik cihazlar, gemiler, jeneratörler ve endüstriyel motorlar gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

Inverter Nedir?

Inverter; güneş panelleri, rüzgâr türbinleri ve piller gibi kaynaklardan elde edilen doğru akım enerjisini, alternatif akım enerjisine dönüştüren bir elektronik cihazdır. Alternatif akım enerjisi evlerde ve işyerlerinde kullanılan elektriktir. 

İnverterler; şebekenin bulunmadığı ve şebekenin bulunduğu ortamlarda kullanılan inverterler olarak ikiye ayrılır. 

 

Solar Inverter Çeşitleri

Inverterler; kullanım yerine ve amacına bağlı olarak bazı farklılıklar göstermektedir. Solar inventerler; enerji dönüştürme işleminde kullanılan bir inverter türüdür. Solar inverter çeşitleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Mikro Inverter: Güneş enerji sistemleri için kullanılan bir inverter çeşididir ve güneş panellerinin güç verimliliğini arttırır. Mikro inverterlerin diğer inverterlerden farkı; birden fazla güneş panelini aynı ana akıma bağlamamasıdır. 

Her bir güneş paneli için bir mikro inverter kullanılmaktadır, bu sayede tüm paneller aynı güç oranında çalışmaktadır. Bu sistem güneş enerjisi üretimine katkı sağlar ve her bir panelin ayrı ayrı izlenebilmesini, bakımını ve onarımını kolaylaştırır.

  1. Off-Grid Inverter: Off-grid inverter, elektrik şebekesine bağlı olmayan, bağımsız güç sistemlerinde kullanılan bir cihazdır. Bu cihazlar genellikle, ormanlık alanlar, dağlık bölgeler, kırsal kesimler ve elektrik şebekesine bağlanmanın zor olduğu alanlarda kullanılmaktadır. 

Bu inverterlerin farklı boyutları ve kapasiteleri bulunmaktadır. Bu sayede ortamın ihtiyaçlarına en uygun cihaz seçilerek güç gereksinimleri karşılanabilir.

2.1- Off-grid Akıllı Inverter: Off-grid akıllı inverterler, geleneksel cihazlara kıyasla daha çok seçenek sunar ve çevre dostudur. Bu cihazlar, doğru akım girişini kontrol altında tutarak çıktı fazlasını depolar ve zamanlama ile çalışır. 

Ayrıca enerji kullanımını izleyerek tasarruf alanlarını göstermektedir. Günümüzde, artan enerji maliyetleri nedeniyle gittikçe popüler hale gelmektedir.

2.2- Tam Sinüs Inverter: Bu tür inverter kullanım alanları; evler, araçlar, tekneler, aküler ve karavanlar olarak sıralanabilir. Bu cihazlar, saf sinüs dalgasına benzer bir dalga oluşturur ve elektronik cihazların çalışmasını sağlar. 

  1. On-Grid Inverter: Bu cihazlar, enerji tedarikçisine bağlı olarak çalışmaktadır. Bazı modellerinde, fazla enerji üretimi durumunda fazla enerjinin geri beslenmesini engellemek için geri besleme koruma özelliği bulunur. On-grid inverterlerin, evlerde ve ticari binalarda kullanımı yaygınlaşmaktadır.
  2. Hibrit Inverter: Bu tür inverterler, elektrik şebekesine bağlı veya şebekeden bağımsız ortamlarda kullanılabilmektedir. Şebekeden gelen elektriği depolamak için bir batarya bulundurabilir. Bu tür inverterler; fotovoltaik paneller tarafından üretilen doğru akım enerjisini dönüştürmektedir.
 

Solar Inverter Seçimi

Solar inventer seçimi sırasında kullanılacak ortama ve cihaz özelliklerine göre değerlendirme yapılmalıdır. Solar inverter seçiminde dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Güneş paneli kapasitesi: Seçilen solar inverterin, güneş panelinin kapasitesi ile uyumlu olması gerekmektedir. 
  2. Güç çıkışı: Inverterin güç çıkışı, ev ve işyerinin elektrik ihtiyacını karşılamak için yeterli olmalıdır.
  3. Cihazın teknik özellikleri: Cihaz; güvenilirlik, düşük enerji kaybı ve yüksek verimlilik gibi özelliklere sahip olmalıdır.
  4. Tasarım ve boyut: Interverin tasarımının, kurulum ve yerleştirme kolaylığı sağlamasına dikkat edilmelidir. 
  5. Garanti ve servis: Inverterler uzun ömürlü olmalıdır. Cihazda herhangi bir problem yaşanmasının günlük yaşantıya olumsuz etkileri olabileceğinden, inverterin müşteri desteği hizmeti iyi olmalıdır.
  6. Fiyat: Inverter fiyatları; markaya, kaliteye ve ürün türüne göre çeşitlilik gösterebilir. Fiyat/performans açısından uygun ürün tercih edilmelidir.
 

Inverter Kullanmak Gerekir Mi?

İnverter kullanımı, birçok açıdan gerekli ve kullanışlıdır. Doğru akımın alternatif akıma dönüştürülmesinin istendiği durumlarda inverter kullanımına gerek duyulmaktadır. Güneş panellerinde toplanan enerjiyi, ev ve iş yerlerinde kullanıma entegre edebilmek için inverterler kullanılmaktadır.

Inverter kullanımı, enerji maliyetini azaltmakta ve enerjiyi daha verimli kullanmayı sağlamaktadır. Her durumda inverter kullanımı zorunlu değildir, ihtiyaç doğrultusunda bu konuda uzman kişilerden yardım alınabilir.

 

Solar Inverter Fiyatları

Doğru akım enerjisi kullanımında kullanılan cihazlardan biri olan solar inverter fiyatları, dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Bu cihazların fiyatları; kullanıcıların bütçelerine, kullanılacak modele, kurulacak sistemin boyutuna ve özelliklerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. 

Günümüzde müşteriler, online mağazalar aracılığıyla geniş fiyat yelpazesine sahip inverterlere kolayca ulaşabilirler. Bazı satıcılar, satın alınan inverter ile birlikte kurulum hizmeti de sunmaktadır.

Solar inverterlerin fiyatları, kullanılan güç seviyesine bağlı olarak değişmektedir. 1kW ve 5kW arası solar inverterler daha uygun fiyatlı iken, 10kW ve 40kW arası inverterler daha yüksek fiyat bandında olabilir. Düşük kapasiteli solar inverterler 500-1000 TL arasında değişirken, yüksek kapasiteli inverterlerin fiyatı 5000 TL ve üzerine çıkabilmektedir.

Cihazın tipi de fiyatını etkilemektedir. Micro inverterler genellikle daha yüksek fiyatlarda satışa sunulurken, string inverterler daha uygun fiyatlıdır.

Bazı kullanıcıların tercihi olan toptan satışlar ise, ürün fiyatının daha ekonomik hale gelmesini sağlamaktadır. Mil Enerji, kaliteli ürün ve toptan satış konusunda en çok tercih edilen markalar arasındadır. 

 

Inverterler, günümüzde pek çok açıdan kullanım kolaylığı sağlayan ve enerjiyi verimli kullanmaya yarayan cihazlardır. Bu cihazlar kullanım şekli ve özelliklerine göre ayrılabilirler. Çeşitli inverterleri incelemek ve kolayca ulaşmak için; mil enerji sitesinden inverter kategorisini ziyaret edebilirsiniz. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR