1

Hibrit Inverter Nedir?


Hibrit inverter açılışı “Hibrit Solar Fotovoltaik (PV) Sistem” şeklindedir. Buna göre bu ürün, solar ve grid güç teknolojilerinin daha avantajlı şekilde bir arada kullanıldığı bir sistemdir. Normalde güneş enerjisinden sağlanan enerjiler evde tüketim için yeterliyse inverter PV enerjisi kullanabilir.


Hibrit inverter nedir ve nasıl çalışır gibi sorular, teknoloji meraklılarının sorduğu sorular arasındadır. Buna göre ilgili ürünler, aküye fazladan güç sağlayan ancak tüketimin PV’den sağlanan enerjiyi aşması gibi bir durumda inverter şebekeden enerji ihtiyacını karşılayan ürünlerdir. Hibrit inverter ürünleri, enerji sarfiyatına göre yalnızca aküden gelen enerjiyi kullanır. Aksi hâlde gereksinim duyulan enerji şebekeden temin edilebilir.

 

Hibrit Inverter Nasıl Çalışır?


On grid hibrit inverter ürünler, üretilmiş olan enerji fazlasını şebekeye satar ve bu şekilde gelir elde etmeye yardımcı olur. Tam bağımsız şekilde hibrit solar sistemleri kullanarak elektrik enerjinizi karşılayabilirsiniz. Tam entegre hibrit inverter ürünler ise belirli kapasitelerde lityum batarya kullanılarak depolama alanını genişletebilir.


Bu noktada akıllara Hibrit inverter nasıl çalışır sorusu gelebilir. Inverter akü grubundan gelen DC gerilim, AC gerilime dönüştürülür. İnverter sistemlerin temel görevi, 48V, 24V ve 12V değerlerine sahip akü voltajlarını 50 Hz 220V AC alternatif akımına döndürmektir. Hibrit inverter modelleri, güneş panelinden elektrik üretilen sistemlerde aynı sırada lityum bataryalara enerji depolayan bir sistemdir. Güneş panelleri gündüz elektrik üretirken bunu Hibrit inverter sistemlerine aktarırlar.


Güneş paneli sistemlerinin yaygınlaşmasıyla beraber depolamalı sistemlerinde bir artış meydana gelmiştir. Bu noktada en iyi çözümü sunan hibrit solar inverter ürünler, kesintisiz enerji için parmakla gösterilmektedir. Kullanıcıya lityum batarya depolama imkânı sunan ürünler, eş zamanlı olarak güneş panelinden elektrik almaya yardımcı olur. Fronius Symo GEN24 10.0 Plus ürün modeli, Hibrit inverter noktasında en öne çıkan ürünlerin başında gelir.

 

Hibrit Inverter Ömrü Ne Kadar?


Hibrit inverter ürünlerin ömrü çoğunlukla 10 ila 15 yıl arasında değişir. Lityum iyon akülerin inverter ürünlere ve sistem gücüne göre belirlendiği bilinmektedir. Hibrit inverter ürünler, rüzgâr ve güneş enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarından gelen akımı alternatif akıma döndürmek için tercih edilir. İlgili ürünlerin işletme, ev ve endüstriyel tesislerde kullanıldığı bilinmektedir.

 

Hibrit Inverter Kurulumu


Hibrit inverter kurulum aşamaları, standart bir inverterin kurulumuna benzer olsa da bu kurulumun deneyimli bir elektrik teknisyeni tarafından yapılması önerilir. Hibrit inverter kurulum süreci aşağıdaki gibidir;

 

Hibrit inverter fiyat ve özellikleri üzerine inceleme yapmak üzere Mil Enerji güvencesinden yararlanabilirsiniz. Ürün fiyatları değişken olsa da her bütçeye uygun bir seçenek bulmak mümkündür. Ürünlerin ödemesinde; kredi kartına taksit, EFT, havale ve güvenli ödeme gibi seçenekler mevcuttur.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR