Jel Aküler
Ritar Jel 150 Amper
DG12-150
ADET
€335,58 KDV Dahil
Jel Aküler
Asterion Jel Akü GX 12-100
 
GX 12-100
ADET
€246,00 KDV Dahil
Jel Aküler
Asterion Jel Akü GX 12-200
 
GX 12-200
ADET
€502,00 KDV Dahil
1

 

Jel Akü 

Jel akü, yapısında jel kıvamında bir elektrolit olan bir akü çeşididir. Özellikle de yenilenebilir enerji sistemlerinde kullanılmaktadır. Jel aküler, şarj edilmediği durumlarda dahi deşarjdan geri dönüş sağlanarak kullanıma devam edilebilir hale gelen bir akü çeşididir. 

Jel Akü Nedir?

Akülerde yer alan elektrolitin, genel olarak sıvı haldedir. Fakat jel aküde elektrolitin jel halde bulunmaktadır. Sulu aküler olarak da bilinen normal akülerden farklı bir şekilde tasarlanmış olan jel aküler, Kuru akü sınıfında bulunmaktadır. Bünyesinde bulunan jel; sülfürik asit ve isli silikonun karışımı sonucunda elde edilmektedir.

Jel Akü Nasıl Çalışır? 

Jel aküler, kimyasal tepkimenin gerçekleşmesi sonucunda jel hale gelerek çalışmaya başlamaktadır. Bünyesinde özel bir valf sistemi bulunmaktadır. Bu sistem su kaybetme durumunun önüne geçmektedir. Ekstradan bir su takviyesine de gereksinim duyulmamaktadır. 

Jel Akü Nerelerde Kullanılır?

Deşarj edilebilir özelliği sayesinde uzun süreli kullanım kolaylığı sunan jel akü, pek çok elektronik cihaz ve aydınlatma sistemi alt yapısında tercih edilmektedir.

Jel aküler; telekomünikasyon sistemlerinde, teknelerde, karavanlarda ve denizcilik alanlarında kullanılmaktadır.

Jel Akü Ömrü Ne Kadardır? 

Jel aküler; diğer akülere kıyasla daha titreşme, sıvı temasına, aşınmaya ve dışarıdan gelebilecek herhangi bir darbeye daha dayanıklı olarak üretilmiştir. Kurşun asit türündeki akülere oranla çok daha uzun ömürlü olup uzun yıllar boyunca kullanıcısına avantajlı fırsatlar sunabilmektedir. 

Jel Akü Ömrü Nasıl Uzatılır? 

Jel akü, bünyesinde bulunan jel kıvamdaki elektrolitin özelliğini yitirmemesi halinde şarj ve deşarj özelliğini korumaya devam edecektir. Bu nedenden dolayı jel akü ömrünün uzatılabilmesi için kullanımda bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. 

  • Jel aküler, ne çok sıcak ne de çok soğuk ortamlarda bırakılmamalıdır. Jel akü çalışma sıcaklığı, akü üzerinde bulunan değerler içerisinde bulunmakta olup bu yönde sıcak ve soğuk ortamlara dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Güneş enerjisi elektrik üretimi sistemlerinde jel akünün ve sulu akünün birlikte kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bu tavsiyeye uyulması da jel akü kullanım ömrünü uzatacaktır.
  • Jel akülerin ömrünün uzamasını istiyorsanız eğer, mutlaka bu yönde zamanında bakım işlemlerini yapmanız gerekecektir. Bakımların belli periyotlar çerçevesinde gerçekleştirilmesi, jel aküden alınacak olan verimin artmasını sağlayacağı gibi aynı zamanda ürünün ömrünün de uzamasına zemin hazırlayacaktır.

Jel Akülerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Jel akünün, sulu akülerin aksine ekstradan uygulanabileceği herhangi bir bakım ihtiyacı bulunmamaktadır. Akünün içerisine su ya da herhangi başka bir madde eklenmesine ihtiyaç duyulmamaktadır. Bundan dolayı jel akü, bakımsız akü olarak da değerlendirilmektedir. Bu kapsamda sadece periyodik olarak temizliğinin yapılması ve dışarıdan gelebilecek olumsuzluklara karşı akünün korunması bakımı için yeterli olabilecektir. 

Jel akü kaç saatte şarj olur?

Jel akü; kullanılmasa dahi 1 ya da 1 buçuk ayda bir şarj edilmesi gerekmektedir. Bu akülerde kendi kendine deşarj edebilme özelliği bulunmaktadır. Bundan dolayı şarja takıldığı vakit şarj seviyesi, kısa süre zarfında % 100 olabilecektir. Daha sonrasında otomatik olarak şarj alımı duracaktır.  Optimal şarj süresi de jel akülerde 12 saat şeklindedir. 

Jel Akü Fiyatları 

Sunduğu avantajlar sayesinde tercih sıklığı da artış gösteren Jel akü fiyatları; Mil Enerji satış kapsamında $ 237. 57 ila $ 318. 99 olarak değişkenlik göstermektedir. 

Lityum Pil mi Jel Akü mü?

Lityum pil, jel aküye oranla daha derin bir şarj özelliğine sahiptir ve yüksek bir şarj verimi sağlamaktadır. Jel aküler, lityum akülere göre enerjiyi tutma kapasitesi olarak daha düşük seyirdedir. Jel akülerde enerji tutma kapasitesi % 80 civarındayken lityum pillerde enerji tutma kapasitesi % 92 civarında olmaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR