MPPT Solar Şarj Regülatörü
Katalog Bilgisi | Kullanma Kılavuzu Epever Markasına ait tüm modellerle uyumludur.
eBox-BLE-01
ADET
€40,00 KDV Dahil
€44,73 KDV Dahil
Outlet Ürünler
12 ve 24VDC PWM Solar Şarj 1 Adet USB Çıkışlı
TWI_P2430C
ADET
€22,13 KDV Dahil
MPPT Solar Şarj Regülatörü

Katalog Bilgisi 

Victron  Energy SmartSolar 100/50, Victron Energy tarafından üretilen bir MPPT (Maximum Power Point Tracking) güneş şarj kontrol cihazıdır. Bu cihaz, güneş panellerinden gelen enerjiyi toplar ve akülerde depolar. En yeni ve en hızlı teknolojiyi kullanarak, SmartSolar bu enerjiyi maksimize eder ve aküyü en kısa sürede tamamen şarj etmeyi hedefler1.

 • Modeller: 12/24 Volt
 • MPPT Teknolojisi: Güneş panellerinizin voltaj ve akım çıkışını sürekli izleyerek, panellerin topladığı her damla gücün alınabilmesini ve depolanabilmesini sağlar.
 • Uzaktan İzleme ve Kontrol: Entegre Bluetooth ile akıllı telefonunuz veya diğer bir cihazla VictronConnect üzerinden uzaktan kontrol edebilir ve izleyebilirsiniz.
 • VRM (Victron Remote Management Portal): Eğer kurulumunuz bir GX cihazıyla internete bağlıysa, MPPT’nizin tam gücüne her zaman, her yerden erişmenizi sağlar.
 • GlobalLink 520 ile Uzaktan İzleme: Yakında internet bağlantısı olmayan uzaktan kurulumlar için GlobalLink 520’ye bağlanarak MPPT’nizi izleyebilirsiniz.

SmartSolar MPPT 100/50, özellikle havanın parçalı bulutlu olduğu ve ışık yoğunluğunun sürekli değiştiği zamanlarda avantaj sağlar. Akünün sağlığını koruyarak ömrünü uzatır ve ciddi ölçüde bitmiş bir aküyü bile yeniden şarj edebilir.

SCC110050210
ADET
€233,00 KDV Dahil
1 2 >

Solar Şarj Regülatörü Nedir?


Doğal enerji kaynaklarımızdan biri olan güneşin enerjisini depolamak daha temiz atmosferli bir gelecek için oldukça önemli bir konu olmuştur. Son derece önemli olan bu konuda Mil Enerji, solar şarj regülatörü nedir? sorusunu sizler için yanıtlamaya hazır.

Solar şarj regülatörü, güneş panelleri aracılığı ile güneşten gelen ışınları akülere iletmektedir. Güneşten elde ettiği enerjiyi direk olarak akülere iletmektense güneş panellerinin çıkış uçlarından bir gerilim değeri alınır yani güneşin enerjisi elektrik enerjisine çevrilmiş olur. Elde edilen en uygun seviyedeki akım ve gerilim değerleri ile akülerin şarj olması sağlanmaktadır. Aküler bu sistemde diğer parçalara oranla daha pahalı olup görevi ise diğerlerine oranla daha büyüktür.

Bu nedenle aküleri koruma görevini üstlenmiş solar şarj regülatörleri, aküleri hem aşırı şarjdan hem de deşarjdan koruyarak akülerin kullanım ömrünün daha sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadır. 

 

Solar Şarj Regülatörü Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?


Solar şarj regülatörü seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bunlar;

 • Seçim yapılırken ilk dikkat edilmesi gereken güneş panel sisteminin gücü olup kullanılacak olan solar şarj regülatörünün de panellerden gelen dizi uçlarının toplam gücüne orantılı olarak seçimi yapılmalıdır. 
 • Dikkat gerektiren bir diğer konu ise kullanılacak olan güneş panellerinin sayısıdır. Güneş panellerinin sayısı ne kadar fazla olursa gücü o kadar fazla olacağından seçimi yapılan regülatör model ve gücünün de bu duruma uyum sağlaması gereklidir.
 • İlk adımlardan sonra önemli diğer bir husus ise güneş panellerinin yük oranına ve buna bağlı olarak da gücüne göre seçim yapılmalıdır. Güneş panellerinin toplam gücü, yük tarafından elde edilen güç değerine oranla daha çok olursa kullanılan bataryalar her an tam dolu olacaktır. Bu durumda sistemin her an etkin bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.
 • Gerekli ölçüm ve hesaplamalardan sonra kullanılacak olan akülerin maliyet bakımından en uygun olanını fakat sistemin aksaklık yaşamaması adına da gerekli kapasitede olmasına dikkat edilmelidir. Sistemde kullanılacak olan akünün voltajı ne kadar ise bu durum karşısında kullanılacak olan solar şarj regülatörünün de akünün voltaj çıkış değerinden küçük olmamalıdır.
 • Akü hesaplamaları yapıldıktan sonra akünün adetine ve türüne göre seçim yapmak sistem ile uyumlu çalışmasını sağlayacaktır.
 • Bir diğer koşul ise sistemin var olacağı sahanın tüm koşulları göz önünde bulundurularak seçim yapılması gereklidir.

 

Solar Şarj Regülatörü Nasıl Bağlanır?


Solar panel şarj regülatörlerinde akü, yük ve güneş panelleri için ikişer bağlantı terminali bulunmaktadır. Sistem bileşenlerinden her biri eksi ve artı kutuplara dikkat edilerek bağlanmalıdır. Sistemin bağlantıları yapılırken ilk önce tüm hesaplamaları yapılan akünün kabloları bağlanmalıdır. Panel uçları için kullanılacak olan konnektör tipi ve kablo kalınlığı maksimum çalışma akımına göre belirlenmelidir. Oluşturulmak istenen sistemin tüm parçaları birleştirildiğinde sistem etkin bir şekilde çalıyor olup istenilen düzeyde tam verim alınacaktır. 

 

Solar Şarj Regülatörü Harcadığı Elektrik Ne Kadar?


Solar şarj regülatörlerinin ne kadar elektrik harcadığını hesaplamak için öncelikle üzerinde bulunan etiketini incelemek lazım. Etiketinde yer alan model ve markanın watt cinsinden gücüne bakarak ortalama değerde ne kadar elektrik harcadığını bulabiliriz.


Solar Şarj Regülatörü Fiyatları 


Her bütçeye uyan aynı zamanda marka ve model çeşitliliği sunan Mil Enerji, ürünlerinin kalitesinden son derece emin olup sizlere avantajlı ürünlerini sayfasında tanıtmaktadır. Taşınabilir özellikleri de bulunan solar şarj regülatörü fiyatları dolar ya da Euro bazlı olup 574.76 dolar ile 8.170,44 dolar aralığında ya da 800 Euro ile 5.700,00 Euro aralığında seçenekler sunmaktadır. Sizler için en uygun fiyatlı ve kalitedeki ürünlerin kataloğunu inceleyip tercihinizi yapabilirsiniz. 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR