PWM Şarj Regülatörü

PWM Şarj Regülatörü Nedir?


PWM solar şarj kontrol cihazı güneş paneli şarj regülatörlerinden biridir. PWM türündeki şarj regülatörleri, düzenli olarak akünün durumunu kontrol eder ve akünün durumuna göre gerilim süresini ve sıklığını ayarlamaya yardımcı olur. 


PWM mi MPPT mi?


PWM şarj regülatörü diğer cihazlara göre çok daha ekonomik bir seçenektir. Ancak bu ürünler, panel tarafından üretilen gücün tamamını kullanamaz. Aküler cihaza bağlanır, bu sayede sistem otomatik olarak çalışma voltajını belirler. PWM sisteminde olan ürünler, kendisine bağlanan akü değerine uygun olacak şekilde şarj edeceği voltaj değerini hesaba katar. Bu regülatörlerin toplam üretimi göz önüne alındığında %20’lere varan enerji üretimi ortaya çıkar. 
MPPT şarj regülatörleri ise nispeten daha yüksek bütçe gerektirir. Ancak akü şarj işlemini kısa sürede tamamlayabilirler. Panel girişinden gelen yüksek voltajı düşürerek akımı artırmak adına fazladan güç kullanabilen bu cihazlar, kısa sürede daha fazla verim almayı sağlayabilir.
MPPT ve PWM şarj regülatörleri arasındaki temel fark verim ve fiyattan gelir. İlk bakıldığında MPPT’nin daha verimli olduğu düşünülebilir. Ancak bu invertörler, PWM regülatörleriyle aynı yapıda üretilmiştir. Aralarındaki en keskin fark şarj devreleridir.


Solar Şarj Kontrol Cihazı Amper Seçimi


Solar şarj regülatörü seçimi yaparken her şeyden önce amper değerlerini dikkate almanız gerekir. Güneş panelini kullandığınız alan bir ev ise bu evde bulunan elektronik cihazların gerektirdiği akım değerini göz önüne almalısınız. Çamaşır makinesi, buzdolabı ve bulaşık makinesi gibi büyük amper değeri gerektiren cihazların olduğu bir bağ evine 10 amperlik PWM şarj regülatörü almak doğru olmayacaktır. 


PWM Şarj Kontrol Cihazı Avantajlar


PWM şarj kontrol etme cihazları voltaj ve akım arasındaki enerjiyi dengeler ve bu dengelenen enerjiyi aküye gönderir.
Oluşan güç düzeyini uzun ömürlü kullanım için sunan regülatörler, küçük bir cihazla yüksek verim almayı sağlar.
PWM tip regülatörler, dayanıklı ve kaliteli yapı sergileyen kontrol cihazlarıdır.
Bu ürünler, cihazlar arasında geçiş sağlanırken ortaya çıkacak zararı minimum seviyeye indirgemeye yardımcı olur. 


PWM Şarj Kontrol Cihaz Modeller


Solar şarj regülatörleri hız, basın, frekans ve akım gibi koşulları değiştirme işlevine sahiptir. Aynı şekilde istenen değerleri sabit tutmaya da yardımcı olabilir. Böylece sistemde meydana gelen enerji kayıpları en aza indirilerek alınan verim stabil tutulur. PWM modellerinin tümü bu işleve sahip olsa da kendi içlerinde ayrılmaktadır. 


Güneş Paneli Gücüne Göre Modeller


Regülatörler arasından seçim yaparken güneş paneli gücünü göz önüne almanız gerekir. Her güneş paneline uygun farklı modeller sunulur. Güneş panelinin 450 Watt’a kadar yükseldiği durumlarda PWM şarj kontrol cihazları uygun olacaktır.


Güneş Paneli Sayısına Göre Modeller


Normal koşullarda 150 Watt gücündeki güneş panelleri 12 volt olarak kabul edilir. 250 Watt değerine sahip paneller ise 24 Volt’tur. Güneş panellerinin arttığı durumlarda PWM şarj kontrol cihazlarının bilinçli olarak tercih edilmesi gerekir. Panellerinizin gerektirdiği gücü karşılayamayan bir güç regülatörü kullanırsanız solar sistemin yanmasına neden olabilirsiniz. 


PWM Şarj Kontrol Cihazı Fiyatları


Solar şarj regülatörü fiyatları birbirinden farklı olacak şekilde sunulur. Kategori üzerinde her kesimden kullanıcı bütçesine uygun bir ürün bulabilirsiniz. Sürdürülebilir enerjiyi kullanmak için satın aldığınız güneş panellerini kontrollü bir şekilde kullanmak için solar şarj regülatörü alacaksanız ve bunun için güvenilir bir satış noktası arıyorsanız Mil Enerji güvencesini tercih edebilirsiniz. 
Havale, kredi kartına taksit tek çekim ve hatta EFT gibi ödeme yöntemlerine sahip olan satış noktası, 3D ve SSL sertifikası sayesinde güvenilir ödeme imkânı sunar.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR