1

 

Güneş Enerji Sistemleri Nedir?


Güneş sistemleri, güneş enerjisinden elde edilen ve birçok alanda kullanılan sistemler bütünüdür. Güneş enerjisi, güneşten dünyaya ulaşan ışınların gücünden faydalanarak elektrik enerjisi üretme yöntemine denir. Aynı zamanda bu yöntem solar enerji olarak da adlandırılır. Bu sistem, elektrik enerjisi üretiminin temel kaynağını güneş ışınları oluşturur. 
Işığın içinde enerji taşıyan parçacıklar olan fotonlar, güneş panellerine çarpar. Güneş panellerinin yüzeyi, güneş enerjisi hücreleri adı verilen parçacıklarla kaplanmıştır. Bu hücreler genellikle silikon malzemeden üretilir. Silikon, doğada oksijenden sonra en bol bulunan yarıiletken elementtir.


Güneş Enerji Sistem Paketi İçinde Neler Yer Alır?


Güneş enerjisi sistemleri paketinin içerisinde birçok eleman bulunur. Bu elemanlar, kurulum sürecinde sistemin iyi bir şekilde işleyebilmesi için kullanılır. Güneş enerji sisteminin paketinde yer alan unsurlar şunları kapsar: 
Fotovoltaik: Fotovoltaik panel, güneş ışınlarını yakalar ve bu ışınları doğru akım (DC) enerjisine dönüştürerek üretir.
İnverter: İnverter, doğru akım enerjisini, alternatif akım enerjisine dönüştürerek evlerde kullanılan elektrikli cihazların çalıştırılmasını sağlar. 
Akü: Üretilen enerjilerin stoklanmasını ya da üretilen enerjinin jeneratörde kullanılamadığı durumlarda kullanılmasını mümkün kılar.
Kontrol cihazı: Sistemin performansının ne durumda olduğunu kontrol etmek için kontrol cihazları kullanılır.

 

Güneş Enerjisi Sistem Paketi Nasıl Seçilir?


Güneş enerjisi sistem paketi seçerken bazı unsurlara dikkat etmek gerekir. Özellikle 3 temel kriter bu noktada büyük rol oynar. Güneş enerjisi sistemleri seçerken şu kriterler göz önünde bulundurulmalıdır: 
Watt gücü: Paketteki Watt gücü, kullanım alanına göre farklılık gösterir. Örneğin, 300 W gücündeki off-grid güneş enerjisi sitemi, günde 6 saat boyunca 4 tasarruflu lambayı, dizüstü bilgisayarları ve cep telefonlarını şarj etmeye yarar.
Voltaj: Voltaj değeri, açık devre gerilimi (Voc), nominal güç, azami güç (VMP ya da VPM) olarak farklı değerleri kapsar. Güneş paneli üzerinde herhangi bir yüke bağlanmadığında, açık devre gerilimi voltmetre veya multimetre kullanılarak ölçülebilir.  Bu değer, güneş panelinin teknik belgelerinden öğrenilebilir. Paket yeni açıldığı zaman bu parametre değerlerini kontrol etmek önemlidir.
Paket içeriği: Güneş enerjisi sistemlerinde paket içeriğini önceden bilmek önemlidir. Zira, içerisinde yer alan elemanların teknik özellikleri, sistemin performansı hakkında ipucu verir.


Güneş Enerjisi Sistem Paketi Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

 

Güneş enerjisi sistemleri, sürdürülebilir enerji kaynakları arasında yer aldığı için önemlidir. Bu sistemler, kullanım alanlarına birçok avantaj sunar. Güneşten elde edilen yenilenebilir enerjinin kullanılmasını sağladığı için elektrik üretebilir. Güneş enerjisi kullanmanın avantajları şunlardır:
Temiz ve çevre dostu enerji üretimini destekler. 
Sürdürülebilirliği ve yenilenebilirliği sağlar. 
Düşük işletme maliyetleri gerektirir. 
Verimli ve ekonomik elektrik enerjisi sağlar. 
Şebekeden bağımsız olarak kullanılabilir. Özellikle de gölgelik, kabin ve araç park alanı gibi yerlerde kullanımı mümkündür.
Araç pillerinin şar edilmesinde kullanılabilir. Dolayısıyla birden çok kullanım amacı ve alanına sahiptir.


Güneş Enerjisi Sistemleri Ekonomik Midir?


Güneş enerjisi sistemleri kullanıldıkları alanlara ekonomik çözümler sunar. Yüksek tasarruflu enerji verimini desteklediği için düşük maliyet gerektirir. Bu nedenle özellikle de evlerde avantajlı bir kullanım sunar. 


Güneş Enerji Sistemi Paket Fiyatları Nelerdir?


Mil Enerji, güneş enerji sistemi paketlerini uygun fiyatlarda sunmuştur. İki farklı modelde olan solar enerji sistemleri, farklı özelliklere sahiptir. Ancak genel olarak benzer kullanım alanına ve amacına hitap etmektedir. 
Güneş enerjisi sistemleri fiyatları için Mil Enerji’nin sunmuş olduğu bu sistemleri yakından inceleyebilirsiniz. Ekonomik çözümlerin adresi olan bu şirkette, ihtiyacınıza göre olan sistemi uygun fiyatlarda temin edebilirsiniz.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR