MPPT Solar Şarj Regülatörü
Katalog Bilgisi | Kullanma Kılavuzu Epever Markasına ait tüm modellerle uyumludur.
eBox-BLE-01
ADET
€40,00 KDV Dahil
€44,73 KDV Dahil
MPPT Solar Şarj Regülatörü

Katalog Bilgisi 

Victron  Energy SmartSolar 100/50, Victron Energy tarafından üretilen bir MPPT (Maximum Power Point Tracking) güneş şarj kontrol cihazıdır. Bu cihaz, güneş panellerinden gelen enerjiyi toplar ve akülerde depolar. En yeni ve en hızlı teknolojiyi kullanarak, SmartSolar bu enerjiyi maksimize eder ve aküyü en kısa sürede tamamen şarj etmeyi hedefler1.

  • Modeller: 12/24 Volt
  • MPPT Teknolojisi: Güneş panellerinizin voltaj ve akım çıkışını sürekli izleyerek, panellerin topladığı her damla gücün alınabilmesini ve depolanabilmesini sağlar.
  • Uzaktan İzleme ve Kontrol: Entegre Bluetooth ile akıllı telefonunuz veya diğer bir cihazla VictronConnect üzerinden uzaktan kontrol edebilir ve izleyebilirsiniz.
  • VRM (Victron Remote Management Portal): Eğer kurulumunuz bir GX cihazıyla internete bağlıysa, MPPT’nizin tam gücüne her zaman, her yerden erişmenizi sağlar.
  • GlobalLink 520 ile Uzaktan İzleme: Yakında internet bağlantısı olmayan uzaktan kurulumlar için GlobalLink 520’ye bağlanarak MPPT’nizi izleyebilirsiniz.

SmartSolar MPPT 100/50, özellikle havanın parçalı bulutlu olduğu ve ışık yoğunluğunun sürekli değiştiği zamanlarda avantaj sağlar. Akünün sağlığını koruyarak ömrünü uzatır ve ciddi ölçüde bitmiş bir aküyü bile yeniden şarj edebilir.

SCC110050210
ADET
€233,00 KDV Dahil
1 2 >

MPPT Şarj Regülatörü

MPPT Şarj Regülatörü Nedir?

MPPT solar şarj kontrol cihazı nedir? sorusunun yanıtı, “maksimum güç noktası izleyici cihazıdır” şeklinde verilebilir. MPPT solar şarj kontrol cihazı, PV panelleri tarafından üretilen elektrik enerjisini sisteme en uygun akım ve gerilim seviyesine getirerek aküleri şarj etmeye yardımcı olur. 
Bu ürünler, sistemdeki gerilim değeri belirli bir düzeye geldiği anda panellerden akülere gerçekleşecek akım geçişine izin verir. Tersi durumda şarjı da kesebilir. 


MPPT ve PWM Farkı Nedir?


MPPT solar şarj kontrol cihazı aşırı gerilimi akıma dönüştürerek çalışır. Bu ürünler, aküyü şarj edebilmek için gereken süreyi minimuma indirir. Böylece sistemin daime etkin ve yüksek performanslı olarak çalışması sağlanır. 
PWM sistemi ise iki farklı duruma sahip dijital sistemleri içeren bir teknik türüdür. Analog bir ortalama değer oluşturmayı sağlayan PWM, sistem içinde kare dalga açılma ve kapanma sürelerini ayarlamaya yardımcı olur. 
PWM sistemlerinde akü gerilimi ve panel gerilimi birbirine eşleştirilebilir. MPPT sistemlerde ise panel dizisinin akülerden kaynaklı yüksek voltajda kalması söz konusudur. Bu durum, sistem büyümesi için çok daha fazla esneklik sunar. 
Tüm bunlara ek olarak MPPT denetleyicileri, PWM denetleyicilerine daha yüksek bütçe isteyebilir. Ancak MPPT şarj kontrol ünitesi satın almak uzun vadede daha fazla verim sunacaktır. Yine de PWM tercih etmenin yanlış olduğu söylenemez. 

MPPT Şarj Kontrol Cihazı Kaç Amper Olmalı?

MPPT şarj kontrol cihazları, akım taşıma kapasitelerine göre satışa sunulur. Bir 20A MPPT cihazında 20 amperlik bir akım taşıması olduğunu söylemek mümkündür. Bu anlamda şarj regülatörleri arasında tercih yaparken en fazla üzerinde durulması gereken konu akım konusudur. Satın alacağınız şarj regülatörünün amacınıza uygun akım taşıma kapasitesine sahip olması gerekir. 
Şarj kontrol cihazları bağlantı tipine ve panel sayısına göre 10, 20, 30, 40, 50, 60 ya da 80 amper olabilir. Öne çıkan akım tipleri ise 30 ve 50’dir. 

50 Amper MPPT Şarj Kontrol Cihazı:

Daha yüksek voltaja sahip cihazların olduğu alanlar için uygundur.  


30A MPPT Solar Şarj Kontrol Cihazı:

50 ampere göre daha düşük voltaj içeren cihazların olduğu alanlarda kullanılabilir. 


MPPT Güneş Şarj Regülatörünün Uygulama Alanları


MPPT solar şarj kontrol cihazı kullanım ve uygulama alanları daha çok güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi sistemleridir. Bu alanlarda güç üretimi anlık olarak değiştiğinden MPPT kullanımı tercih edilir. Bu özelliğe sahip cihazlar, belli aralıklarla üretilmiş olan gücü, maksimum seviyeye ulaşan değerdeki yüke aktarır. 


MPPT Güneş Şarj Regülatörü Seçimi


MPPT solar şarj kontrol cihazı güneş panellerinden gelen enerjiyi aküye aktardığından doğru voltlara sahip ürünleri seçmek önemlidir. Kullanacağınız sisteme uygun volt ve amper değerine sahip ürünlere yönelmelisiniz. Daha çok bağ evlerinde aydınlatma ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılan solar panellerde 12 Volt kurulum değeri bulunur. Ancak bu evde televizyon, bulaşık makinesi ve buzdolabı gibi daha yüksek güç gerektiren cihazlar bulunuyorsa 48’e varan volt değerleri dikkate alınmalıdır. 
Öte yandan aşağıdaki faktörler de regülatör seçimine etki eder;

 

  • Güneş paneli gücüne göre seçim
  • Güneş paneli sayısına göre seçim
  • Akü sayısı ve akü voltajına göre seçim
  • Akü çeşidi ve akü türüne göre seçim
  • Ekrana göre seçim


MPPT Güneş Şarj Regülatörünün Özellikleri


MPPT şarj regülatörleri büyük akü kapasitesine sahip sistemlerde akla ilk gelen cihazlardır. 
Bu regülatörler, seleflerine göre %95 – 98 arasında verimlilik sağlar.
Söz konusu cihazlar, %10 ile %30’lara varan güçlerin aküye gitmesini sağlar. 
Ürünler, güvenliği ve doğru çalışma mekanizmasını korumak için üretilmiştir. 
Solar sisteminize doğru ve güvenli güç vermek üzere Mil Enerji ürünlerinden destek alabilirsiniz. Dilediğiniz ürünü seçtikten sonra kolayca satın alabilir ve çeşitli ödeme kolaylıklarıyla hızlıca sipariş verebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR