1

Şebekeye Bağlı Güneş Enerji Sistemleri 


On grid güneş enerjisi, şebekeye bağlı güneş enerjilerinden biridir. Bu sistem, diğerlerinden farklı bir işleyişe sahip olup, elektriğin üretim yerinde tüketilmesini sağlar. Bu prensibe dayalı çalışan şebekeye bağlı güneş enerjisi, herhangi bir pil, batarya ve akü gibi güç yedekleme ekipmanı gerektirmez. Doğrudan elektrik şebekesine bağlı olarak çalışır. Şebekeye bağlı, on grid güneş enerjisi hem avantaj hem de bazı dezavantajlara sahiptir. 


Şebekeye bağlı (On Grid) Güneş Enerji Sistemi Nedir?


Şebekeye bağlı (on grid) güneş enerjisi, şebekeye bağlı olarak çalışan bir sistemdir. Dünyanın pek çok yerinde kullanılan bu sistem Türkiye'de yaygın olarak tercih edilmektedir. Dolayısıyla kurula ya da kurulmakta olan güneş enerji sistemlerinde on grid güneş enerji sistemlerine rastlamak mümkündür. Bu sistem, evler, işyerleri veya diğer ticari yapılar gibi mekanlarda kullanılan geleneksel elektrik şebekesine bağlıdır.


Şebeke Bağlantılı Güneş Enerjisi Sistemi Neden Tercih Edilmelidir?


Şebeke bağlantılı güneş enerjisi sistemini tercih etmek için birçok neden bulunuyor. Bu sistem, maliyet, bakım ve pasif gelir açısından önemli faydalar sunuyor. Aylık faturalar, tüketici hesabında herhangi bir ödeme gerekip gerekmediğini belirler. Bu sistem aynı zamanda tüketici tarafından daha az elektrik kullanıldığında fazla üretilen elektriği şebekeye geri verme imkanı sunar.
On grid güneş enerjisi, bakım kolaylığı bakımından da tercih edilir. On grid sistemlerinde hareketli parçaların bulunmaması nedeniyle sürekli bakım gereksinimi ortadan kalkar. Şebekeye bağlı güneş paneli tarafından fazladan üretilen enerji ile tüketiciler pasif gelir elde edebilirler. Böylece, ekstra elektrik üretiminden elektrik dağıtım şirketinden ödeme almak mümkündür.


On Grid Güneş Enerji Sistemi Dezavantajları


On grid güneş enerjisi bazı dezavantajlara sahiptir. Bu sistem, şebekeye bağlı olarak çalıştığı için, elektrik kesintilerinde çalışmaz. Dolayısıyla elektrik kesildiğinde, güneş enerjisi çalışamaz ve elektrik üretemez. Bu, on grid güneş enerjisinin en önemli dezavantajıdır. 


On Grid Güneş Enerji Sistemi Avantajları


On grid güneş panelinin bazı avantajlarından bahsetmek de mümkündür. Şebekeye bağlı güneş enerjisinin avantajları şunlardır: 
Uzun vadede elektrik faturalarında tasarruf imkanı sağlar. 
Akü, ion ve lityum pil gibi ek depo maliyetleri gerektirmez. 
Üretilen enerji yerinde tüketilir. Buna bağlı olarak enerji iletim kayıpları en aza indirilir. 
Enerjinin yetmediği durumlarda üretim tesisi şebekesinden enerji desteği sağlanır. 
İstenilen kapasiteye göre sistem tasarımı yapılabilir.


On Grid Güneş Enerji Sistemi Nasıl Çalışır?


On grid güneş enerjisi, belirli bir çalışma prensibine sahiptir. Güneş panellerinin yüzeyinde bulunan fotovoltaik hücreler, güneş ışığını yakalar ve elektrik enerjisine dönüştürür. Bu aşamada üretilen akım doğru akım (DC) formundadır. Ardından, güneş enerji dönüştürücüsü veya solar inverter adı verilen cihaz, bu doğru akımı ev veya iş yerlerinde kullanılan alternatif akıma (AC) dönüştürür. Bu sayede, elektrikli cihazlara uygun bir şekilde güç sağlanmış olur.


Elde edilen elektrik enerjisi, genellikle tüketim ihtiyaçları için kullanıldığı kadarıyla sınırlı kalmayabilir. Artan üretim durumunda, fazla enerji şebekeye yönlendirilir. Bu aşamada devreye giren çift yönlü elektrik sayacı, hem tüketilen enerjiyi hem de şebekeye verilen enerjiyi kaydeden bir cihaz olarak önemli bir rol üstlenir. Her ayın sonunda, üretilen ve tüketilen elektrik miktarları ayrıntılı bir şekilde kaydedilir.


Şebeke Bağlantılı Güneş Enerji Sisteminde Nasıl Enerji Üretilir?


Şebeke bağlantılı güneş enerjisi isteminde enerji üretimi, sistemli şekilde gerçekleşir. İşleyişinde bazı elemanlar devreye girer ve belirli akımlara dönüştürme işlemi yapılır. Bu süreçte, üretim tesisindeki şebeke de büyük rol oynar. Cihaz, şebeke ve yardımcı unsurlarla enerji üretimi gerçekleşmiş olur. 


Şebekeye Bağlı Güneş Paneli Fiyatları


On grid güneş enerjisi fiyatları, boyut, teknik özellik ve benzer unsurlara göre farklılık gösterir. Güneş enerji sistemlerinde uzman olan Mil Enerji, bu sistemi uygun fiyatlarda sunmuştur. Bütçenize hitap eden ve evinizde kullanmak istediğiniz bu ekonomik güneş paneli türünü daha yakından inceleyebilirsiniz. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR